„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja pn. „Budowa stacji uzdatniania wody wraz z podłączeniem do istniejących sieci wodociągowych oraz budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Żdżary”
Operacja typu: „Gospodarka wodno – ściekowa”
Poddziałanie „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej architektury, w tym inwestycji w energię odnawialną
i w oszczędzanie energii”
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020
Wartość projektu: 4 936 729,19 zł
Koszty kwalifikowane: 4 009 535,93 zł
Wartość dofinansowania: 2 000 000,00 zł
Cel projektu: Poprawa warunków życia mieszkańców gminy Stare Miasto poprzez budowę stacji uzdatniania wody i kanalizacji sanitarnej w miejscowości Żdżary.
Efekty rzeczowe:
- Liczba planowanych przyłączy kanalizacyjnych [szt.]: 55
- Planowana wartość zwiększonej objętości oczyszczonych ścieków w wyniku realizacji operacji [m3/rok]: 8030
- Liczba planowanych odbiorców operacji korzystających z ulepszonej infrastruktury kanalizacyjnej: 198
- Długość systemu kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych [km]: 2,169
Stacja uzdatniania wody [szt.]: 1
W Sali Konferencyjnej Biblioteki Publicznej Gminy Stare Miasto, w obecności Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego oraz Wójta Gminy Stare Miasto Dariusza Puchały i Skarbnika – Jolanty Sobczak podpisano umowę o dofinansowanie projektu pn. „Budowa stacji uzdatniania wody wraz z podłączeniem do istniejących sieci wodociągowych oraz budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Żdżary”.
Gmina Stare Miasto pozyskała kwotę 2 mln zł w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na realizację inwestycji dotyczącej budowy stacji uzdatniania wody w miejscowości Żdżary i zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej o łącznej długości ponad 2 km. Całkowita wartość kosztorysowa planowanych zadań to blisko 4 mln zł.
Inwestycja pozwoli na rozbudowę systemu kanalizacyjnego i układu wodociągowego na terenie gminy, zwiększenie niezależności gminy w zakresie produkcji i zaopatrzenia mieszkańców w wodę pitną oraz poprawę jakości środowiska przyrodniczego i zapewnienie zrównoważonego rozwoju społeczno–gospodarczego. Zakończenie realizacji przedsięwzięcia planowane jest na I kwartał 2023 roku.