Gmina charakteryzuje się malowniczym krajobrazem, na który składają się piękne obszary leśne, różnorodna roślinność, obszary bagienne, równinne i pagórkowate. Urodę krajobrazu urozmaica również zbiornik retencyjny na rzece Powie. Zbiornik umiejscowiony w naturalnym zagłębieniu wokół rzeki Powy, pełni funkcję turystyczno-wypoczynkową.
Na terenie gminy występuje kilka ciekawych szlaków rowerowych. Jednym z bardziej interesujących pod względem edukacji i promocji jest czarny szlak rowerowy „Szlak przez Trójkę". Trasa ma długość ok. 21 kilometrów. Szlak rozpoczyna się w Starym Mieście przechodzi przez Trójkę, Modłę Królewską, Krągolę, Janowice, Żychlin i kończy się w Starym Mieście.
Początek szlaku rowerowego to Stare Miasto. Bezcennym zabytkiem gminy jest kościół św. ap. Piotra i Pawła. Na szczególną uwagę zasługuje znajdujący się w południowej ścianie trójskokowy portal romański z XIII wieku z płaskorzeźbą Chrystusa Ukrzyżowanego w tympanonie. Wewnątrz kościoła znajduje się polichromia malarstwa Eligiusza Niewiadomskiego. Kościół znajduje się na czarnym szlaku, który dalej prowadzi przez Barczygłów, aż do Trójki, gdzie mieści się znane gospodarstwo agroturystyczne „W Siodle". Gospodarstwo oferuje przejażdżki konne, spotkania przy ognisku, zielone szkoły. Po przejechaniu przez wieś, dalsza wędrówka może przebiegać malowniczą drogą wokół Powy, aż do Janowic. Po przejechaniu spokojnej wsi Janowice, gdzie można zobaczyć kilka zabytkowych domów, trasa prowadzi do Żychlina. Pod koniec XVI wieku powstała tu gmina kościoła ewangelicko-reformowanego, która przetrwała do dziś. Naprzeciw kościoła w rozległym parku znajduje się klasycystyczny dwór Bronikowskich z 1820 roku. W 1829 roku na weselu córki właścicieli dóbr żychlińskich gościł tutaj Fryderyk Chopin. Na terenie parku w Żychlinie znajduje się dwór na kopcu. Jest to pozostałość XVII-wiecznego dworu, siedziby dawnych właścicieli Żychlina. W lipcu 2007 r. miały miejsce na tym stanowisku polsko-rosyjskie badania wykopaliskowe.
W 2009 roku powstał szlak konny o długości około 120 km., przebiega przez najatrakcyjniejsze przyrodniczo i krajoznawczo tereny 6 gmin: Golina, Grodziec, Rychwał, Rzgów, Stare Miasto, Tuliszków.
W 1984 roku zapadła decyzja o usytuowaniu na terenie dawnego cmentarza w Żychlinie, a więc w bezpośrednim otoczeniu obecnego kościoła, lapidarium ewangelicko-reformowanej sztuki sepulkralnej. Postanowiono zgromadzić na tym terenie cenniejsze nagrobki i ich relikty z likwidowanych i opuszczonych cmentarzy ewangelicko-reformowanych.
We wrześniu 2009 roku nastąpiło uroczyste otwarcie ścieżki edukacyjnej przyrodniczo – kulturowej w Żychlinie. Ścieżka wiedzie przez żychliński las, następnie parafię ewangelicko – reformowaną, a swoje zakończenie ma przy dawnym Pałacu Bronikowskich w pięknym zabytkowym parku. Ścieżka ma uczyć podstawowej wiedzy o najbliższym otoczeniu oraz pomagać w poznawaniu naszej „małej ojczyzny".