SZKOŁA UCZĄCA SIĘ
W marcu 2023 roku Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Żychlinie zakończyła dwuletnie działania w przedsięwzięciu Centrum Edukacji Obywatelskiej – Całościowy Rozwój Szkoły – poziom podstawowy, w ramach programu Szkoła Ucząca Się, skierowanym do szkół, które chcą zmienić kulturę uczenia i uczenia się.
W ramach CRS1, nauczyciele brali udział w szkoleniach, konferencjach, warsztatach i kursach internetowych, których celem było poznanie i wdrożenie w codziennej pracy podstawowych elementów oceniania kształtującego – celów lekcji, kryteriów sukcesu oraz informacji zwrotnej.
W trakcie trwania programu dyrektor szkoły, pani Katarzyna Wojciechowska i rada pedagogiczna, współpracowała z trenerem Szkoły Uczącej Się, panią Magdaleną Grzeszkiewicz- Brzęcką, która zapewniła nauczycielom wsparcie, indywidualną opiekę i zainspirowała do wielu interesujących działań.
Wszystko to miało na celu podniesienie standardów edukacji oraz uświadomienie uczniom po co i jak się uczyć. Dzięki udziałowi w CRS1 wypracowano rozwiązania, które pozwolą nauczycielom systematycznie rozwijać uczenie się uczniów. Postawiono nie tylko na poprawę relacji między wychowankami a nauczycielami, ale stworzono również przestrzeń do dzielenia się refleksjami, pomysłami i podejmowanymi działaniami, które na pewno będą owocne.
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Żychlinie jest pierwszą szkołą w powiecie konińskim, która uzyskała tytuł Szkoły Uczącej Się, będący potwierdzeniem, że nauczyciele tej placówki w swojej pracy koncentrują się na procesie zdobywania wiedzy uczniów poprzez wdrażanie strategii uczenia się i nauczania. Tytuł ten jest docenieniem wysiłków całej społeczności szkolnej.

