Strażackie święto w Główiewie
Sto lat tradycji, społecznego zaangażowania i gotowości do niesienia pomocy – OSP Główiew obchodziła wyjątkowy jubileusz 100-lecia istnienia. Wydarzenie połączone z Gminnym Dniem Strażaka, było okazją do podziękowania druhom za wieloletnią służbę oraz wręczenia odznaczeń i wyróżnień.
Strażackie święto odbyło się 16 maja, a rozpoczęła je uroczysta Msza Święta. Podczas jubileuszu gości przywitali prezes OSP w Główiewie Tomasz Olejnik oraz prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Starym Mieście Ireneusz Ćwiek. Historię jednostki przedstawił Michał Kałużny wiceprezes OSP w Główiewie.
Jednostka została założona w 1926 roku z inicjatywy mieszkańców miejscowości. Przetrwała trudny okres II wojny światowej, a po jej zakończeniu wspólnymi siłami wybudowano remizę. W ostatnich latach strażnica przeszła kompleksowy remont, zrealizowany dzięki wsparciu samorządu, instytucji oraz mieszkańców.
– Sto lat działalności OSP Główiew to historia ludzi, którzy zawsze byli tam, gdzie potrzebne były wsparcie, bezpieczeństwo i solidarność – mówił wójt Dariusz Puchała. – Dziękuję wszystkim jednostkom OSP z terenu naszej gminy za ich codzienną działalność. Jako samorząd jesteśmy dumni, że możemy współpracować z ludźmi tak oddanymi swojej misji. Niech kolejne lata będą czasem dalszego umacniania strażackiej tradycji, współpracy i sukcesów, a patron strażaków – święty Florian – nieustannie czuwa nad Wami i Waszymi rodzinami.
Podczas jubileuszu nadany został Złoty Znak Związku OSP RP, którym udekorowano sztandar OSP Główiew.
Następnie wręczono odznaczenia „Za Zasługi dla Pożarnictwa”.
- Złote Medale otrzymali: Piotr Walczak, Dariusz Jędrzejaszek oraz Roman Ciesielczyk.
- Srebrne Medale przyznano Agnieszce Libertowskiej i Michałowi Błaszczyńskiemu,
- Brązowe Medale: Beacie Tomaszewskiej, Arkadiuszowi Makowskiemu, Ryszardowi Żabierkowi oraz Robertowi Janiakowi.
- Odznaki „Strażak Wzorowy” otrzymali: Tomasz Szafran, Mateusz Wiśniewski, Andrzej Mikołajewski, Karina Bocian, Ryszard Andrzejewski, Przemysław Gruszczyński i Arkadiusz Janiak.
- Odznaką Honorową „Zasłużony dla Powiatu Konińskiego” wyróżniono druhów: Piotra Krzyżanowskiego i Tomasza Olejnika.
- Szczególnym momentem uroczystości było także wręczenie okolicznościowych statuetek druhom seniorom za długoletnią służbę i działalność na rzecz jednostki. Wyróżnienia otrzymali: Henryk Olejnik, Jerzy Olejnik, Józef Matczak oraz Józef Maciejewski.
Na zakończenie uczestnicy wpisywali się do księgi pamiątkowej, a organizatorzy zaprosili wszystkich na strażacki żurek oraz do stoiska Koła Gospodyń Wiejskich w Główiewie, które prowadziło akcję charytatywną na rehabilitację druha Remigiusza Krzępca, który w ubiegłym roku uległ poważnemu wypadkowi.
O oprawę uroczystości zadbała Orkiestra Staromiejska pod dyrekcją Krzysztofa Pydyńskiego.

