Gminne obchody Święta Niepodległości
Pierwsza odsłona gminnych obchodów Święta Niepodległości rozpoczęła się 7 listopada Gminnym Konkursem Poezji Patriotycznej „Jednym słowem Ojczyzna”.
Uczniowie staromiejskich szkół podstawowych mierzyli się z twórczością Szymborskiej, Baczyńskiego, Słonimskiego, Konopnickiej i wielu innych polskich mistrzów pióra.
Kolejna część gminnych obchodów Święta Niepodległości zaczęła się w niezwykle spektakularny sposób. 105 metrowa flaga Polski oplotła budynek Biblioteki i Urzędu Gminy, a następnie została uroczyście wniesiona w mury staromiejskiej książnicy.
Następnie nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Modle Królewskiej zaprezentowali w sali konferencyjnej biblioteki patriotyczne utwory muzyczne oraz wiersze i zabrali zgromadzonych w podróż po polskiej historii. Było wzruszająco i pięknie. Wszystko to dzięki społeczności szkolnej Modły Królewskiej, Stowarzyszeniu Zajezdnia i Seniorom ze Starego Miasta.
11 listopada wójt gminy Stare Miasto Dariusz Puchała wraz z zastępcą Januszem Frysiakiem, skarbniczką gminy Jolantą Sobczak oraz radnym Tymonem Zioła, delegacjami samorządu, przedstawicielami instytucji, ochotniczych straży pożarnych, policji, placówek oświatowych, związków oraz stowarzyszeń złożyli symboliczne wiązanki i znicze pod pomnikiem Ofiar Wojny, oddając w ten sposób pamięć tym, którzy przelali krew w walce o niepodległość narodu. Patriotyczne pieśni zaprezentowała Dziecięca i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Rumina oraz wokalista ze szkoły wokalno-aktorskiej Fama. Jednym z nieodłącznych elementów obchodów Narodowego Święta Niepodległości jest msza święta w intencji Ojczyzny z oprawą muzyczną Orkiestry Staromiejskiej.
W oficjalne uroczystości wpisał się również Gminny Przegląd Piosenki Patriotycznej „Z pieśnią przez dzieje Polski”, który odbył się w Szkole Podstawowej w Liścu Wielkim 13 listopada. Przegląd był doskonałą okazją, by przypomnieć o walce Polaków o niepodległość. Uczniowie ze szkół z terenu gminy zaprezentowali piosenki patriotyczne, które towarzyszą nam po dziś.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w upamiętnianie 105. rocznicy odzyskania niepodległości za dostarczenie wielu wzruszeń i umacnianie poczucia polskiej wspólnoty narodowej.