Dożynki Gminno-Parafialne w Ruminie
Barwny korowód na czele z mażoretkami SIGMA, Orkiestrą Staromiejską oraz pocztami sztandarowymi Ochotniczych Straży Pożarnych rozpoczął Dożynki Gminno-Parafialne w Ruminie. Zgromadzeni podczas uroczystej mszy świętej celebrowanej przez księdza kanonika Mirosława Dereszewskiego, proboszcza parafii p.w. Św. Ap. Piotra i Pawła w Starym Mieście podziękowali Bogu za dary ziemi i za rolniczy trud. – To dzięki waszej ciężkiej pracy, wytrwałości i poświęceniu możemy dziś cieszyć się owocami naszej ziemi. Bez was nie byłoby tych pól pełnych zbóż, sadów pełnych owoców i warzyw – zwrócił się do rolników Dariusz Puchała, wójt Starego Miasta.
Stoły przed sceną ustawioną na gminnym boisku zapełniły się kolorowymi i pachnącymi darami ziemi. Obok wieńca dożynkowego znalazły się kosze z owocami oraz bochnami chleba wypieczonymi z tegorocznego zboża. Tak jak co roku, dary przystrojone polnymi kwiatami ustawiały delegacje poszczególnych sołectw z miejscowości: Rumin, Barczygłów, Bicz, Janowice, Karsy, Kazimierów, Krągola, Krągola Pierwsza, Lisiec Mały, Lisiec Wielki, Modła Królewska, Posoka, Stare Miasto, Stare Miasto Zachód, Trójka, Żdżary, Żychlin. Orszak wieńcowy zamknęło sołectwo Główiew, które będzie gospodarzem przyszłorocznych dożynek.
Imponująco prezentował się korowód maszyn rolniczych, tych dawnych i współczesnych, który otworzył siewca – Henryk Piotrowski, kosiarze – Stefan Michalak, Mirosław Kwieciński oraz podbieraczki – Jolanta Kościucha, Ewa Prądzyńska
Żeby tradycji stało się zadość, starostowie tegorocznych dożynek: Grażyna Pawlicka i Andrzej Juszczak przekazali na ręce wójta gminy Stare Miasto Dariusza Puchały i księdza kanonika Mirosława Dereszewskiego symboliczny bochen chleba wypieczony z tegorocznego zboża, gospodarze z Rumina wręczyli wieniec dożynkowy, a pozostałe sołectwa na znak wspólnoty przekazały włodarzowi chrupiące bochny, którymi następnie obdzielono uczestniczących w staromiejskim Święcie Plonów.
- Z wielką radością świętujemy jedno z najstarszych świąt w naszej kulturze – mówił wójt Dariusz Puchała. - To czas, kiedy możemy wspólnie podziękować za plony rolnikom, Bogu za opiekę i za to, że ziemia oferowała nam tak wiele plonów i za to, że możemy się wspólnie nimi dzielić. Dożynki to nie tylko święto plonów, ale także święto ludzi pracy. Dzisiaj jest wasz dzień, w którym cała społeczność mówi wam głośno i wyraźnie „dziękujemy”. O rolnikach pięknie powiedział św. Jan Paweł II: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”. Zachęcam wszystkich, aby każdego dnia doceniali rolników, ich pracę, ich ciężką pracę. Oni są fundamentem naszej społeczności.
- Wy, drodzy rolnicy, jesteście prawdziwymi bohaterami naszych wsi – mówiła Ewelina Andrzejak, przewodnicząca Rady Gminy Stare Miasto. - Dbacie o ziemię, pielęgnujecie tradycję i przekazujecie wiedzę kolejnym pokoleniom. Dziękujemy wam za to, że z roku na rok podejmujecie wyzwanie związane z uprawami. Dostosowujecie się do zmieniających warunków klimatycznych i rynkowych, promujecie zdrową, lokalną żywność. Życzę wszystkim rolnikom wielu sukcesów w nadchodzących latach, zdrowia, pomyślności oraz wytrwałości w dążeniu do celów. Zróbmy wszystko, aby nasza społeczność była silna, zjednoczona i pełna życia. Niech plony, które zebraliśmy będą źródłem nie tylko utrzymania, ale także radości i dumy z tego, co robimy.
Tegoroczne dożynki stały się okazją do nagrodzenia najbardziej zasłużonych dla gminy rolników. Z wnioskiem o uhonorowanie wystąpił do ministra rolnictwa i rozwoju wsi wójt Dariusz Puchała. Odznaki „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali: Trocha Agnieszka z Liśca Małego; Klejna Krystyna ze Żdżar; Staszak Henryka z Liśca Wielkiego; Brzęcki Paweł z Główiewa; Bocian Lesław z Liśca Wielkiego; Emilia Bryl z Rumina oraz Witold Boguszewsk z Liśca Wielkiego.
Na scenie zaprezentowała się Orkiestra Staromiejska wraz z mażoretkami SIGMA, szkoła Wokalno-Aktorska FAMA oraz z biesiadą Kapela Podwórkowa „Z Kopyta”. Dzięki kulinarnym talentom pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Ruminie można było także skosztować najlepszych polskich potraw, w tym przepysznych wypieków.
Mnóstwo emocji wywołał sprawnościowy konkurs sołectw: dojenie krowy i wyścigi z workiem ziemniaków. Przyznano też nagrody za najbardziej pomysłowe przystrojenie posesji. I miejsce zajął pomysł Piotra Miętkiewskiego, II – Barbary Fabisiak, III – Romana Kucharczyka.
Gwiazdą wieczoru będzie zespół EXAITED, polski zespół muzyczny wykonujący disco polo, dance i pop. W swojej dyskografii ma 7 albumów i liczne przeboje, w tym m.in.: „Dziś ci to powiem”, „Tylko ciebie”, „Daj, daj, daj”, „Pokochaj mnie jeszcze raz”, „Nie unikaj”, „Będę”, „Kochać to nie grzech”, „Już mnie nie jarasz”, „Taka prawda” czy „Kawałek nieba”.
Staromiejskie Święto Plonów zakończyło się dyskoteką.