Dostawa i montaż odnawialnych źródeł energii dla mieszkańców Gminy Stare Miasto
„Dostawa i montaż odnawialnych źródeł energii dla mieszkańców Gminy Stare Miasto"
Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021 - 2027
Priorytet 10: Sprawiedliwa transformacja Wielkopolski Wschodniej
Działanie 10.6: Przybliżenie Wielkopolski Wschodniej do osiągnięcia neutralności klimatycznej
Całkowita kwota zadania wynosi 13 059 165,02 zł
Kwota dofinansowania UE to: 9 141 415,51 zł
Termin realizacji zadania: 29.05.2026 r.
Zakres rzeczowy projektu:
Projekt realizowany jest w formule parasolowej. Beneficjentem projektu jest gmina Stare Miasto, a Użytkownikami powstałej w wyniku projektu infrastruktury będą mieszkańcy gminy, którzy wyrazili zainteresowanie udziałem w projekcie. W wyniku realizacji projektu zostaną zakupione i zamontowane w budynkach i na gruncie mieszkańców, którzy zgłosili się do projektu instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła i magazyny energii elektrycznej. W projekcie planuje się zakup 81 pomp ciepła w tym 10 o mocy 7 kW , 41 o mocy 9 kW, 30 o mocy 12 kW. Kolejnym zakupem w projekcie będzie zakup 205 instalacji PV w tym 3 szt. o mocy 3.68 kWp , 42 szt. o mocy 5 kWp, 63 szt. o mocy 7kWp, i 95 szt. o mocy 10 kWp. Prócz tych instalacji zostaną zakupione 2 instalacje, które będą zamontowane na gminnych budynkach użyteczności publicznej to jest instalacja 30 kWp, która będzie zamontowana na Hali sportowej w Liścu Wielkim oraz instalacja PV 50 kWp, która będzie zamontowana na Stacji Uzdatnia Wody w miejscowości Żdzary. Projekt przewiduje także zakup magazynów energii elektrycznej. Planuje się zakup 125 sztuk magazynów o pojemności 5 kWh każdy. Magazyny te będą sparowane z instalacjami OZE , które zostaną zamontowane u uczestników projektu parasolowego. W sumie z projektu skorzysta 231 mieszkańców gminy Stare Miasto, w tym: 73 mieszkańców zakupi pompę ciepła i instalację PV tworząc rozwiązanie hybrydowe. Prócz zakupów instalacji OZE w projekcie planuje się rozwiązania mające na celu edukację ekologiczną ze szczególnym uwzględnieniem korzyści jakie daje posiadanie instalacji OZE w domach mieszkańców.
Projekt przyczyni się do ochrony środowiska na terenie gminy poprzez redukcję pyłów zawieszonych i CO2 (pompy ciepła zastąpią stare nieekologiczne najczęściej węglowe piece służące do ogrzewania domów i przyczynią się zarazem z instalacjami PV do znacznej redukcji
CO2 emitowanego do atmosfery). Magazyny energii wraz z instalacjami PV przyczynią się do powstania i promocji prosumenckiej energetyki rozproszonej.
Cel główny projektu:
Celem projektu jest przystosowanie się do zmian klimatycznych i przyczynienie się do ochrony środowiska na terenie gminy Stare Miasto poprzez wsparcie rozwoju OZE zgodnie z dyrektywą (UE) 2018/2001 w zakresie rozwoju energetyki obywatelskiej (prosumenckiej) oraz w zakresie rozwoju energetyki rozproszonej. Wspieranie instalowania pomp ciepła, systemów fotowoltaicznych i magazynów energii przez lokalnych mieszkańców stanowi kluczowy krok w walce ze zmianami klimatycznymi i ochroną środowiska. Projekt ma także na celu rozwój OZE na potrzeby budynków użyteczności publicznej oraz uświadomienie lokalnej społeczności wagi rozwiązań opartych na OZE na klimat i środowisko poprzez działania informacyjno- edukacyjne.
Cele szczegółowe projektu to:
· Redukcja emisji gazów cieplarnianych.
· Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
· Zmniejszenie zużycia "czarnej" energii.
· Oszczędność finansowa dla mieszkańców i Gminy.
· Adaptacja do zmian klimatu.
Planowane efekty rzeczowe projektu:
- Dodatkowa zdolność wytwarzania energii cieplnej ze źródeł OZE: 0,7990 MW
- Dodatkowa zdolność wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł OZE: 1,6920 MW
- Liczba powstałych magazynów energii elektrycznej: 125 szt.
- Liczba przeprowadzonych kampanii informacyjno-edukacyjnych kształtujących świadomość ekologiczną: 1 szt.
- Liczba projektów, w których sfinansowano koszty racjonalnych usprawnień dla osób
z niepełnosprawnościami (EFRR/FS/FST): 0 szt.
- Liczba powstałych magazynów energii cieplnej: 81 szt.
- Liczba wybudowanych jednostek wytwarzania energii cieplnej z OZE: 81 szt.
- Liczba wybudowanych jednostek wytwarzania energii elektrycznej z OZE: 205 szt.
Planowane rezultaty realizacji projektu:
- Ilość wytworzonej energii cieplnej ze źródeł OZE: 3 093,75 MWh/rok
- Ilość wytworzonej energii elektrycznej ze źródeł OZE: 1 560,91 MWh/rok
- Szacowana emisja gazów cieplarnianych: 0,00 tony równoważnika CO2/rok