Dożynki Gminno-Parafialne w Liścu Małym
Barwny korowód z udziałem mażoretek, Orkiestry Staromiejskiej i pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych rozpoczął Dożynki Gminno-Parafialne w Liścu Małym w gminie Stare Miasto. Zgromadzeni podczas uroczystej mszy świętej podziękowali Bogu za dary ziemi i za rolniczy trud. - Bez was nie byłoby chleba na polskim stole, chleba, który daje nam życie i pod którego osłoną ukrył się Pan Jezus w każdej mszy świętej, na każdym ołtarzu – zwrócił się do rolników ksiądz Tadeusz Jankowski, proboszcz parafii w Liścu Wielkim.
Stoły ustawione przed sceną zapełniły się wieńcem dożynkowym, koszami z owocami oraz bochnami chleba wypieczonymi z tegorocznego zboża. Dary przystrojone polnymi kwiatami ustawiały delegacje poszczególnych sołectw: Lisiec Mały, Janowice, Barczygłów, Główiew, Bicz, Karsy, Kazimierów, Krągola, Krągola Pierwsza, Lisiec Wielki, Modła Królewska, Stare Miasto, Trójka, Żdżary, Żychlin. Orszak zamknęło sołectwo Rumin, które będzie gospodarzem przyszłorocznych dożynek.
W nawiązaniu do polskich dożynkowych zwyczajów gości przywitał siewca, kosiarz i obieraczka oraz maszyny rolnicze.
Żeby tradycji stało się zadość, starostowie tegorocznych dożynek Emilia Bryl i Przemysław Kałużny przekazali na ręce Dariusza Puchały, wójta gminy Stare Miasto, symboliczny bochen chleba: „Prosimy go dzielić, nie dużo, nie mało, żeby wszystkim starczało”. Bochny i dary ziemi przekazały włodarzowi także wszystkie sołectwa, a na znak wspólnoty, kawałkami pachnącego i chrupiącego chleba podzielono się ze wszystkimi uczestniczącymi w Święcie Plonów.
– Dożynki to nie tylko święto plonów, ale przede wszystkim święto ludzi – mówił wójt Dariusz Puchała. - To dzięki waszej ciężkiej pracy, wytrwałości i poświęceniu możemy dziś cieszyć się tym, co najlepsze z naszej ziemi. Bez was nie byłoby tych pól pełnych zbóż, owoców i warzyw, które są dla nas źródłem pożywienia i życia. Dzisiaj jest wasz dzień. Dzień, w którym cała społeczność mówi wam głośno i wyraźnie - dziękujemy! Zachęcam wszystkich, byśmy nie tylko dziś, ale każdego dnia, doceniali pracę naszych rolników. Oni są fundamentem naszej społeczności, bez nich nie byłoby naszej codziennej strawy, naszej kultury, naszej tradycji. Szczególe podziękowania ślę dla mieszkańców sołectwa Lisiec Mały, za przygotowanie dzisiejszego święta dożynkowego, zgodnie z polską tradycją.
Słowa do zgromadzonych, a w szczególności rolników skierowała także Halina Turajska, przewodnicząca Rady Gminy Stare Miasto. – Żniwa są podsumowaniem waszego trudu, od którego zależy nasza egzystencja. Przez wieki mieszkańcy polskiej wsi z należytą starannością dbali o zwyczaje, obrzędy, przekazywali je kolejnym pokoleniom. Miało to szczególne znaczenie w czasie, gdy Polski nie było na mapie świata – mówiła. – Dochowanie wierności tradycji pozwoliło na zachowanie polskiej mowy, podtrzymało naszą tożsamość. Wówczas też żniwa miały swoją uroczystą oprawę w kościele, kiedy to składano chleb w darze, święcono, dziękowano Bogu za ten bezcenny dar. Dziś też dziękujemy za waszą ciężką pracę. W imieniu Rady Gminy Stare Miasto składam wam należny szacunek, dziękuję za trud, chleb złożony w darze. Niech go nigdy nie zabraknie na naszych stołach, niech przyniesie dostatek i mądrość.
Życzenia wszystkim rolnikom z gminy Stare Miasto złożyli też przybyli na uroczystość dożynkową: wiceminister Ryszard Bartosik, posłowie Witold Czarnecki i Tomasz Nowak, przewodniczący Rady Powiatu Konińskiego Ryszard Nawrocki, w imieniu posła Zbigniewa Dolaty - Wojciech Szymczak, w imieniu marszałka Krzysztofa Grabowskiego - Anna Majda. Listy dożynkowe przysłali Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński oraz I Wicewojewoda Aneta Niestrawska.
Tegoroczne dożynki stały się okazją do nagrodzenia najbardziej zasłużonych dla gminy rolników. Z wnioskiem o uhonorowanie wystąpił do ministra rolnictwa i rozwoju wsi wójt Dariusz Puchała. Odznaki „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali: Czesław Łusiaczyk, Anna Galor, Zofia Ziemniczak, Jan Filipiak.
Wójt Dariusz Puchała podziękował organizatorom dożynek, a w szczególności mieszkańcom Liśca Małego, którzy w wyjątkowo pomysłowy sposób przystroili swoje domy. W konkursie na najpiękniej przystrojoną posesję nagrody otrzymali: Anna Jarosz, Wojciech Trocha oraz Ewa Wiatrowska.
Na scenie zaprezentowała się Orkiestra Staromiejska, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Liścu Wielkim, zespół tańca ludowego „Uśmiech” oraz zespół My Voice. Okolicznościowe przyśpiewki zaśpiewały panie z Liśca Małego, w których nawiązywały do sołtysa, włodarza gminy i potrzeb wsi. Dzięki kulinarnym talentom pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Liśca Małego można było także skosztować najlepszych polskich potraw, w tym przepysznych wypieków.
Mnóstwo emocji wywołał sprawnościowy konkurs sołectw: dojenie krowy, wyścigi z workiem ziemniaków i zupełna nowość rzut oszczepem do smoka. Zwyciężyli reprezentanci Janowice, którzy wyprzedzili gospodarzy z Liśca Małego i sołectwo Karsy. Gwiazdą wieczoru był zespół Power Play, który bez wątpienia jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd polskiej sceny muzyczno-rozrywkowej. Twórcy takich hitów jak „Zawsze coś (oj tam oj tam)”, „Co ma być to będzie” czy „Lubisz to Lubisz” oraz zdobywcy wielu nagród na ogólnopolskich festiwalach muzyki disco polo & dance. Wcześniej do zabawy porwało „Babskie Granie”.
Staromiejskie Święto Plonów zakończyło się dyskoteką.